Když selže nouzové osvětlení v nouzi, je to průšvih


Navštěvujete rádi divadla, kina a podobné stánky, kde se odehrává nějaké filmové či divadelní představení? Pak si zřejmě dobře uvědomujete, že když zhasnou světla v sále, na okamžik nastane absolutní tma, a vzápětí se rozsvítí produkční osvětlení. Kdyby se ale nerozsvítilo, nastal by v hledišti, a zřejmě i na jevišti či v zákulisí nepopsatelný chaos. Někteří lidé by zpanikařili a rozsvěcovali by svítilny na mobilních telefonech, ale ty nejsou dostatečně výkonné, aby osvětlení v sále nahradily.

divadelní hlediště

Pro tyto případy je tu k dispozici nouzové osvětlení. Musí být bezpodmínečně v provozu, když dojde k výpadku elektrického proudu nebo nějakému jinému havarijnímu stavu. Nouzová osvětlení disponují svým vlastním napájecím zdrojem, zcela nezávislým na rozvodné síti, většinou se jedná o akumulátory, anebo dieselové agregáty, a tak je zajištěna bezpečnost všech osob v budově divadla či kina. Nouzové osvětlení sice neposkytne dostatečně silný zdroj umělého světla, aby šlo o komfortní osvětlení prostor, ale bohatě dostačuje k tomu, aby lidé mohli opustit sál, jestliže v budově dojde k požáru, anebo jiné evakuační situaci.

nářadí elektrikáře

Kdyby ale nouzové osvětlení selhalo, v budově začalo hořet a lidé by nemohli v panice najít únikový východ, mohlo by tu dojít k tragédii, a tomu je třeba včas zabránit. Právě proto se provádí pravidelné revize nouzového osvětlení, aby se předešlo nebezpečným situacím. Revizní činnost provádí certifikovaný elektrikář z Prahy 7 https://www.technologie-budov.cz/elektrikar-praha-7/ a měl by provádět revize ve všech objektech, kde se nouzové osvětlení vyskytuje. Kromě kin a divadel to mohou být i výrobní provozy a sklady, úřady, některá sportoviště, obchodní centra, suterénní restaurace a čajovny, vinárny a kavárny a všechny další prostory, kde se pohybuje větší počet osob, a kde jsou prostory většinou bez oken, bez možnosti průniku denního světla.