Nenà pochyb o tom, že internet využÃvajà stále mladÅ¡Ã dÄ›ti. Hledajà na nÄ›m veÅ¡keré potÅ™ebné informace, a potÅ™ebujà jej i do Å¡koly. I proto je důležité vÄ›dÄ›t, že internet nemusà být vždy bezpeÄným mÃstem. RozhodnÄ› je tedy ideálnà seznámit je se základy bezpeÄnosti, aby vÄ›dÄ›ly, na co vÅ¡e si dávat pozor. A ani dospÄ›lým neuÅ¡kodà osvěžit si nÄ›kolik základnÃch pravidel.
Â
Â
TÃm nejzákladnÄ›jÅ¡Ãm je to, že bychom nemÄ›li nikam dávat své osobnà údaje, vÄetnÄ› jména a adresy. PÅ™edevÅ¡Ãm bychom se mÄ›li vyhnout vÄ›dem jako napÅ™Ãklad rodné ÄÃslo. Také svá bankovnà data musÃme chránit. S výjimkou platebnà brány naÅ¡Ã banky bychom nemÄ›li nikam psát nic ze své bankovnà karty. V takovém pÅ™ÃpadÄ› je totiž dáváme pÅ™Ãmo obchodnÃkovi, který je následnÄ› může zneužÃt.
Â
Dále bychom si mÄ›li dávat také pozor na to, s kým se na internetu bavÃme. Zdaleka ne každý je tÃm, za koho se vydává. Naopak, mnoho nejrůznÄ›jÅ¡Ãch podvodnÃků využÃvá anonymity internetu, aby se ke svým obÄ›tem snadnÄ›ji dostalo. Ty totiž nemajà v podstatÄ› žádnou možnost ověřit si, zda je onen ÄlovÄ›k ten, kdo Å™Ãká, že je. Toto nebezpeÄà je velké zvláštÄ› u dÄ›tÃ, které jsou mnohem důvěřivÄ›jÅ¡Ã a je tak snadnÄ›jÅ¡Ã jimi takto manipulovat.
Â
Â
Pozor si musÃme dát také na různé podvodné webové stránky, kterých je také pomÄ›rnÄ› velké množstvÃ. Tyto se mohou tvářit jako klasické internetové obchody, nebo dokonce webová stránka vaÅ¡Ã banky. I z tohoto důvodu bychom nemÄ›li otvÃrat žádný z odkazů, které nám pÅ™ijdou na e-mail. Pokud nám tedy napÅ™Ãklad pÅ™ijde e-mail, že naÅ¡e internetové bankovnictvà potÅ™ebuje obnovit Äi zmÄ›nit heslo a dajà nám k tomu odkaz, nemÄ›li bychom využÃt ten, nýbrž se obrátit pÅ™Ãmo na naÅ¡i banku. Tak se vyhneme nejrůznÄ›jÅ¡Ãm podvodům.
Â
V neposlednà řadÄ› je potÅ™eba zmÃnit také nebezpeÄà internetových tržnic. Ani ty totiž nejsou bezpeÄné, bez ohledu na bezpeÄnostnà opatÅ™enÃ, které jejich provozovatel pÅ™ijme. Proto bychom se jim mÄ›li pokud možno vyhnout. Tak zajistÃme, že na internetu budeme skuteÄnÄ› v bezpeÄÃ.